www.historiasportu.info

Historia sportu w internecie. Nie znajdziesz tutaj samych wyników, statystyk i liczb. Bo sport i jego historia to coś więcej.

Quiz sportowy: historia skoków narciarskich

0%

Kogo uznaje się za ojca i wynalazcę skoków narciarskich?

Dobrze! Źle!

Ciekawostka: Według wielu źródeł skoki narciarskie swoją bogatą historię rozpoczynają w Norwegii. To tam w okolicach Oslo w drugiej połowie XIX wieku skakano na obiektach terenowych m.in. w Huseby-Bakken. Osiągało się tam skoki ponad 20 metrowe.

W którym roku skoki narciarskie stały się konkurencją olimpijską?

Dobrze! Źle!

Pierwszy konkurs olimpijski w skokach narciarskich odbył się w Chamonix, w 1924 roku. Jego zwycięzcą został Norweg - Jacob Tullin Thams. W czasie tamtych zawodów zastosował on nowatorską technikę lotu, dzięki której pofrunął na odległość 49 metrów.

Jak nazywa się styl zaprezentowany przez skoczka Birgera Ruuda?

Dobrze! Źle!

Zaprezentowany w filmie styl nazywany był tzw skłonem kongsberskim. Przyniósł legendarnym norweskim braciom Ruud wiele sukcesów. 12 lutego 1932 w amerykańskim Lake Placid w strugach deszczu rozegrano konkurs skoków w ramach zimowych igrzysk olimpijskich. Zawody odbyły się w skrajnie trudnych warunkach: woda z roztopionego śniegu stworzyła na miękkim zeskoku kałużę, przez co wielu zawodników kończyło swe skoki upadkami, w niektórych miejscach spod śniegu wydobywał się lód, a wybieg kończył się amortyzującym wałem słomy. W pierwszej serii Ruud osiągnął w eleganckim stylu, z ograniczoną do minimum liczbą ruchów rąk odległość 66,5 m. Kolejni skoczkowie nie potrafili zbliżyć się do wyczynu Norwega. W końcu dłuższy skok oddał jego rodak Hans Beck – 71,5 m i wygrał pierwszą serię zawodów z blisko trzypunktową przewagą nad najgroźniejszym rywalem. W drugiej kolejce Ruud zaatakował jego pozycję i w ponownie świetnym stylu osiągnął 69 m. Beck, świadomy swej przewagi z pierwszej serii, oddał asekuracyjny skok na 63,5 m. Odległością tą przegrał jednak z Ruudem o 1,1 pkt. Trzeci Kåre Walberg stracił do zwycięzcy 8,6 pkt. Birger otrzymał także złoty medal i tytuł mistrza świata.

W którym roku rozegrano pierwszy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich?

Dobrze! Źle!

Pierwszy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich odbył się 27 grudnia 1979 roku, we włoskiej Cortina d’Ampezzo. Zwycięzcą tamtych zawodów został Toni Innauer.

Pierwszym zwycięzcą klasyfikacji końcowej Turnieju Czterech Skoczni został...

Dobrze! Źle!

W pierwszym Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył Josef Bradl. Rzecz miała miejsce w 1953 roku, a skoczek z Austrii stanął na podium z dwoma norweskimi zawodnikami: Halvorem Næsem i Asgeirem Dølpladsem.

Pierwsza skocznia narciarska na ziemiach polskich powstała w...

Dobrze! Źle!

Pierwsza skocznia na ziemiach polskich powstała we Lwowie, w 1908 roku. Miała raczej charakter amatorski. Nie zmienia to jednak faktu, że przeprowadzono na niej zawody, w których tryumf odniósł zawodnik Czarnych Lwów - Leszek Pawłowski.

Na którym zdjęciu znajduje się Stanisław Bobak?

Dobrze! Źle!

Ile razy Polska organizowała Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, a więc i w skokach narciarskich?

Dobrze! Źle!

Dotychczas nad Wisłą trzykrotnie organizowano Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym: w 1929 roku, w 1939 roku i w 1962 roku. Imprezy te za każdym razem odbywały się w Zakopanem.

Kogo oficjalnie uznaje się za prekursora "stylu V"?

Dobrze! Źle!

Oficjalnie za wynalazcę "stylu V" uchodzi Szwed Jan Boklöv. Nowatorska technika początkowo nie przynosiła mu zwolenników. Sędziowie oceniali go niżej. Kibice patrzyli jak na dziwaka. Boklöv nic sobie z tego nie zrobił. Od 1986 roku wyciągał słuszne i racjonalne wnioski. Zauważył, że kiedy układa narty na kształt litery V zdobywa niespotykany w stylu klasycznym opór powietrza, dzięki któremu uzyskuje znacznie lepsze odległości. Metrami rekompensował sobie niskie oceny za styl. 10 grudnia 1988 roku, w amerykańskim Lake Placid dopiął swego. Na obiekcie MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex (K114) stanął na najwyższym stopniu podium. Drugiego w klasyfikacji Ernsta Vettori z Austrii pokonał o 5 punktów. To był przełom. Międzynarodowa Federacja Narciarska przeprowadziła własną analizę techniki, którą prezentował Szwed. Ku zdziwieniu wielu okazało się, że jest ona nie tylko efektowna, ale i bezpieczna. Ba! Bezpieczniejsza niż dotychczasowa klasyczna. Oba style dopuszczono w oficjalnych zawodach na takich samych warunkach.

W jakim mieście znajdują się obiekty zaprezentowane w filmie?

Dobrze! Źle!

Na filmie przedstawiono kompleks skoczni Lugnet w skoczni Falun. Miasto to pięciokrotnie organizowało Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym.

Ile tytułów indywidualnego Mistrza Świata w skokach narciarskich ma w swoim bogatym dorobku Sven Hannawald?

Dobrze! Źle!

Sven Hannawald nigdy nie został indywidualnym mistrzem świata w konkursach rozgrywanych na normalnej lub dużej skoczni. Zdobywał złote medale w rywalizacji drużynowej czy też w rywalizacji na mamucich obiektach.

Czy Adam Małysz zdobył złoty medal olimpijski?

Dobrze! Źle!

Niestety, "Orzeł z Wisły" nigdy nie zdobył tego zacnego krążka.

W którym roku rozegrano pierwszy konkurs Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich?

Dobrze! Źle!

Pierwszy konkurs Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich rozegrano w 2011 roku. Przez cały sezon panie rywalizowały, a w końcowym rozrachunku najlepszą okazała się Sarah Hendrickson z USA.

Quiz sportowy: historia skoków narciarskich
Koniec!
Kolejne quizy wiedzy z historii sportu już niebawem!

Share your Results:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciągle jeszcze młody, 33–letni twórca strony, na której jesteś. Mąż Aliny, ojciec Antka i Franka, których zawsze stawia sobie na pierwszym miejscu. Fan sportu, historii, książek i filmu. Zatrudniony w jednym z bielskich przedsiębiorstw stara się połączyć pracę i pasje.