W 1912 roku w Brazylii odbył się pierwszy piłkarski klasyk Fla–Flu; klub Fluminense pokonał Flamengo 3:2.
Był to mecz brutalny i pełny nagłych zwrotów akcji, które wielu kibiców o mały włos nie przyprawiły o zawał serca. Loża honorowa tonęła w kwiatach, owocach i piórach, a zasiedli w niej najznamienitsi kawalerowie i damy. Po każdej bramce panowie rzucali na boisko słomiane kapelusze, panie upuszczały wachlarze i mdlały z powodu gorąca oraz zbyt ciasnych gorsetów.
Drużyna Flamengo powstała na krótko przed tym pamiętnym meczem, w wyniku rozłamu, do jakiego doszło w klubie Fluminense. Rozstanie odbyło się w gorącej i wrogiej atmosferze. Szybko okazało się, że ojciec powinien był w kołysce zadusić pyskatego syna, ale było już na to za późno. Fluminense wyhodowało na własnej piersi hydrę, swoje przekleństwo.
Od tamtej pory opuszczony ojciec i zbuntowany syn szczerze się nienawidzą. Każdy mecz w wykonaniu tych dwóch zespołów jest kolejną bitwą w niekończącej się wojnie. Oba kluby kochają to samo miasto, Rio de Janeiro – leniwe, grzeszne, które ospale daje się wielbić i czerpie rozrywkę z tego, że nie ulega żadnemu z nich. Ojciec i syn walczą o kochankę prowadzącą z nimi własną grę. Biją się o nią, a ona pojawia się na kolejnych pojedynkach odświętnie wystrojona.
Czytaj też: Recenzja książki: Calcio. Historia włoskiego futbolu
Kto pierwszy użył terminu „Fla-Flu”?
Termin Fla-Flu – uproszczenie Flamengo – Fluminense – został wylansowany przez dziennikarza Mário Filho w 1933 roku, gdy ten szukał środków na zmotywowanie kibiców do udziału w mistrzostwach, niedawno utworzonej, Ligi Carioca de Futebol – podmiotu, który działał równolegle do Associação Metropolitana de Esportes Athleticos (w latach 1933-1934) i Federação Metropolitana de Desportos (od 1936 do 1937).
Klasyk pomiędzy Flamengo i Fluminense ustanowił światowy rekord frekwencji w meczu piłki nożnej pomiędzy klubami; 15 grudnia 1963 roku na finał mistrzostw Carioca, Flamengo, po remisie (0:0) z Fluminense, zdobyło mistrzostwo. Wydarzenia te na kultowej Maracanie śledziło 194 603 widzów.
Futbol okiem jednego z najważniejszych pisarzy latynoamerykańskich XX wieku.
Już 16 lutego tego roku na rynku wydawniczym pojawi się kultowa książka pt. „Futbol w słońcu i w cieniu” Eduardo Galeano. Publikacja ukaże się w serii #SQNOriginals.
Książka jest dostępna na labotiga.pl ⏩ https://bit.ly/historias-galeano