Kalendarium sportowe i rocznice przypadające pomiędzy 4, a 10 lipca. Sprawdź co parę lat temu, w tych dniach działo się w świecie sportu.

Poniedziałek, 4 lipca

 • W 2004 roku odbył się finał Mistrzostw Europy, rozgrywanych na portugalskich boiskach. Po 90 minutach gry sensacyjnie zwyciężyli Grecy. Po bramce Angelosa Charisteasa pokonali gospodarzy 1:0.
 • W 1988 roku odbył się finał męskiej edycji Wimbledonu. Naprzeciw siebie stanęli Szwed – Stefan Edberg i Niemiec – Boris Becker. Po emocjonującym meczu reprezentant „Trzech Koron” zwyciężył: 4:6, 7:6, 6:4, 6:2.
 • W 1926 roku, w Buenos Aires urodził się Alfredo Di Stéfano, legendarny piłkarz Realu Madryt. W całej swojej karierze rozegrał 521 oficjalnych meczy klubowych, w których strzelił 377 bramek. Jakby tego było mało, aż trzy reprezentacje mogły cieszyć się z jego gry: Argentyna, Kolumbia i Hiszpania. Zmarł 7 lipca 2014 roku.

Alfredo Di Stefano

Alfredo Di Stefano

 • W 2002 roku zmarł drużynowy mistrz olimpijski z Melbourne w kolarstwie Antonio „Tonino” Domenicali.

Wtorek, 5 lipca

 • W 1986 roku zainaugurowano I Igrzyska Dobrej Woli. Inicjatywa powstała w wyniku przedłużających się bojkotów kolejnych igrzysk (w Moskwie i Los Angeles). Gromadziły one sportowców z ZSRR (później Rosji) i USA. Niestety szczytny cel nie przynosił finansowych zysków, dlatego w 2001 roku imprezę rozegrano ostatni raz.
 • W 1912, w  Connellsville urodził się John Woodruff. Amerykanin w 1936 roku zdobył złoty medal olimpijski w biegu na 800 metrów. W czasie II wojny światowej i wojny koreańskiej służył w armii. Doczekał się stopnia podpułkownika. Kilka lat przed śmiercią amputowano mu obie nogi, te które zaniosły go po złoto…
 • W 2011 roku zmarł fiński mistrz olimpijski z Nagano – Mika Myllylä. Biegacz narciarski miał również w swoim dorobku złote medale mistrzostw świata. Dwukrotnie wybierano go Sportowcem Roku w Finlandii. Był postacią niezwykle kontrowersyjną: w 2001 roku uczestniczył w największej aferze dopingowej z udziałem sportowców ze swojego kraju. Po zakończeniu kariery miał problemy alkoholowe. Zmarł nagle w swoim domu.

Mika Myllylä

Mika Myllylä


Środa, 6 lipca

 • W 2005 roku Londyn został wybrany na organizatora Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Tego samego dnia, tyle że sześć lat później południowokoreański Pjongczang namaszczono na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku.
 • W 1961 roku urodziła się Benita Fitzgerald-Brown. Amerykanka zwyciężyła w konkurencji 100 metrów przez płotki w czasie igrzysk w Los Angeles (1984). Dwukrotnie zostawała również mistrzynią swojego kraju.
 • W 1984 roku zmarła Mina Wylie. Pochodząca z Australii pływaczka, wraz ze swoją przyjaciółką, były pierwszymi kobietami reprezentującymi ten kraj na igrzyskach olimpijskich. Jej występ przyniósł sporo radości kibicom. W konkurencji 100 metrów stylem dowolnym wywalczyła srebro.


Czwartek, 7 lipca

 • W 1957 roku w reprezentacji Brazylii zadebiutował, zaledwie 16-letni, Pele. W meczu z Argentyną strzelił bramkę. Był to początek jednej z największych karier reprezentacyjnych w historii futbolu.
 • W 1985 roku Boris Becker został najmłodszym zwycięzcą Wimbledonu. W finale pokonał Kevina Currena. Tym samym stał się też pierwszym Niemcem i pierwszym nie rozstawionym tenisistą, który zwyciężył w tym turnieju.
 • W 1983 roku, w Kutnie na świat przyszedł Jakub Wawrzyniak. Piłkarz występujący obecnie w Lechii Gdańsk, reprezentant Polski.
 • W 1992 roku zmarł Joseph Henri „Josy” Barthel zdobywca jedynego złotego medalu olimpijskiego dla Luksemburga(bieg na 1500 m). Po udanych igrzyskach w Helsinkach (1952) stał się prawdziwym bohaterem, w tym niewielkim państwie. Objął nawet funkcję ministra w jednym z rządowych resortów.

Piątek, 8 lipca

 • W 1889 roku, w Richburgu stoczono ostatnią walkę „na gołe pięści” o mistrzostwo USA. W ringu stanęli: pretendent Jack Kilrain i obrońca John L. Sullivan. Po morderczej, trwającej 75 rund (!) potyczce lepszym okazał się panujący mistrz.
 • W 1952 roku urodził się Mirosław Rybaczewski – siatkarz, mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976 roku. W reprezentacji zagrał w sumie 167 razy. Zostały wybrany najlepszym polskim siatkarzem w klasyfikacji Przeglądu Sportowego (1976) oraz najlepszym siatkarzem w historii AZS Olsztyn, klubie którego barw bronił.
 • W 1988 roku zmarł Ray Barbutti, lekkoatleta, zdobywca dwóch złotych medali na berlińskich igrzyskach z 1936 roku. Tryumfy święcił na dystansie 400 metrów.

Sobota, 9 lipca

 • W 1980 roku Czesław Lang zwyciężył w Tour de Pologne. Zwycięstwo było tym cenniejsze, że polski kolarz nie wygrał żadnego etapu, ale… jechał najrówniej.
 • W 1985 roku urodził się pływak – Paweł Korzeniowski. W swojej niezliczonej kolekcji medalowej posiada między innymi: złoto mistrzostw świata, sześć złotych krążków Mistrzostw Europy.
 • W 2005 roku zmarł wybitny, rosyjski łyżwiarz szybki – Jewgienij Griszyn. Był prawdziwym specjalistą w sprincie. Zdobył cztery złote medale olimpijskie, bijąc przy tym rekordy świata na 500 i 1500 metrów. Do historii przeszedł jako pierwszy człowiek pokonał dystans 500 metrów poniżej 40 sekund.

Niedziela, 10 lipca

 • W 1982 roku reprezentacja Polski w piłce nożnej zdobyła brązowy medal mistrzostw świata. W meczu o trzecie miejsce podopieczni Antoniego Piechniczka pokonali Francuzów 3:2.
 • Tego samego dnia niejaki Miguel Vasquez jako pierwszy sportowiec, publicznie wykonał poczwórne salto na trapezie.
 • W 1968 roku urodziła się złota medalistka olimpijska w biegu na 1500 metrów Hasiba Bu-l-Marka. Największy sukces w karierze święciła w Barcelonie, w 1992 roku. Była tez dwukrotną mistrzynią świata i wielokrotną mistrzynią Afryki.
 • W 1999 roku zmarł Edward Rinke – polski bokser, trener i działacz. Był jednym z współpracowników Feliksa Stamma. Był trenerem m.in. Jerzego Adamskiego – wicemistrza olimpijskiego z Rzymu i mistrza Europy.

 

Tomek Sowa

Tomek Sowa

autor

Ciągle jeszcze młody, 29–letni twórca strony, na której jesteś. Mąż Aliny i ojciec Antka i Franka, których zawsze stawia sobie na pierwszym miejscu. Fan sportu, historii, książek i filmu. Zatrudniony w jednym z bielskich przedsiębiorstw stara się połączyć pracę i pasje.

Podziel się: