Sportowe ciekawostki pozwolą Ci poznać sport z nieco innej strony. Wiesz jaki był najwyższy wynik w meczu hokeja? Kto i kiedy wymyślił Tour de France? Nie? Więc czytaj dalej ten artykuł!

 

Korea Południowa - hokej na lodzieW w meczu hokeja na lodzie zazwyczaj padają gole. Nawet kilka goli. Do historii tej dyscypliny przeszedł mecz reprezentacji Korei Południowej do lat 20
z rówieśnikami z Tajlandii. Spotkanie miało miejsce
w 1998 roku, w czasie Mistrzostw Azji i Oceanii Juniorów. Koreańczycy zwyciężyli 92:0, co do dzisiejszego dnia jest najwyższym wynikiem w historii tej dyscypliny. Prostą kalkulacją można obliczyć, że bramki padały średnio co 40 sekund (mecz hokeja trwa łącznie 60 minut). Ciekawe czy kibice zdążyli usiąść?


Geo Lefevre Tour de France

20 listopada 1902 roku w paryskiej kawiarni Café de Madrid, francuski dziennikarz, Geo Lefevre zaproponował całemu światu nowy rodzaj zmagań sportowych: wyścig kolarski francuskimi ulicami. Tak powstał Tour de France – chyba najbardziej znane rowerowe zmagania na świecie. Rozgrywany jest corocznie. za wyjątkiem lat, w których prowadzono działania wojenne w Europie 1915-1918 oraz 1940 – 1946). Trasa wyścigu liczy obecnie około 3000 km, ale w przeszłości cyklistom zdarzało się przejechać 5000 km. Jak każde wielkie wydarzenie sportowe, również Tour de France ma swoje legendy. Do niedawna największą pozytywną osobowością związaną z wyścigiem był Lance Armstrong. Jednak afera dopingowa z jego udziałem sprawiła, że odebrano mu wszystkie, siedem zwycięstw w tym prestiżowym wyścigu.


Jedna z gazet opisuje historyczny mecz22 listopada 1950 roku świat koszykówki został rzucony na kolana. Oto naprzeciw siebie stanęły drużyny Fort Wayne Pistons i Mineapolis Lakers. Prawie 7 tysięczna publiczność obejrzała historyczny mecz, o którym mówi się po dzień dzisiejszy. Nie zwycięzca meczu był tu ważny, nie otoczka. Najważniejszy był wynik: 19:18 dla Wayne Pistons. To najniższy wyniki w historii NBA. Może jeszcze, kiedyś, ktoś go „poprawi”. Chociaż może być ciężko. Dużo prościej będzie pobić najwyższy rezultat z amerykańskich parkietów. W 1983 roku popularne „Tłoki” znów wpisały się na karty historii. Tym razem w Denver wygrały z tamtejszymi „Nuggets” 186:184.


Tomek Sowa

Tomek Sowa

autor

Ciągle jeszcze młody, 29–letni twórca strony, na której jesteś. Mąż Aliny
i ojciec Antka i Franka, których zawsze stawia sobie na pierwszym miejscu. Fan sportu, historii, książek i filmu. Zatrudniony w jednym z bielskich przedsiębiorstw stara się połączyć pracę i pasje.

Podziel się: