Historia zna kilkanaście przypadków, kiedy sportowcy nie mogli wystąpić jako reprezentanci własnego kraju. Powody były różne. Co wtedy? Pozostaje udział w igrzyskach pod flagą olimpijską.
Na pewno każdy, kto chociaż trochę interesuje się sportem słyszał o dyskwalifikacji rosyjskich lekkoatletów. Zawieszeni, oskarżeni o stosowanie dopingu – nie wystąpią na IO w Rio de Janeiro. Jest jednak sposób/szansa, że zobaczymy ich w Brazylii. Jeśli MKOl zgodzi się, Rosjanie mogą wystąpić pod flagą olimpijską. Historia zna już takie przypadki. Ba, Niezależni Sportowcy Olimpijscy zdobywali nawet medale olimpijskie!
W 1992 roku, w Barcelonie próżno było szukać sportowców byłej Jugosławii. Kraj ogarnęła wojna domowa i olimpijscy decydenci wykluczyli wszystkich Jugosłowian z IO. Część z nich wystosowała pismo do MKOl o prawo startu pod flagą olimpijską. Decyzja była pozytywna. Wśród tych sportowców znaleźli się m.in. przedstawiciele strzelectwa sportowego: Jasna Šekarić, Aranka Binder i Stevan Pletikosić. Cała trójka zdobyła olimpijskie medale: pierwsza z nich srebro, pozostali brąz. Są to jedyne – do tej pory – medale wywalczone pod flagą olimpijską. Czy lekkoatleci rosyjscy poprawią ten wynik?

Do 2012 roku, a więc Igrzysk w Londynie pod banderą olimpijską wystartowało łącznie 66 sportowców (21 kobiet, 45 mężczyzn). Większość z nich pochodzi z byłej Jugosławii (58 osób).