30 grudnia 1899 roku oficjalnie otwarto legendarny szkocki stadion Ibrox Park (dziś nazywany Ibrox Stadium). Gospodarze i użytkownicy obiektu – Rangers F.C. zwyciężyli z Hearts 3:1.

 

Ibrox Stadium obecnie

Ibrox Stadium obecnie

Przez dekady stadion zmieniał swoje oblicze, wzrastała liczba miejsc, kilkanaście razy gościł reprezentację Szkocji, święcił wraz z piłkarzami i kibicami sukcesy, a także przełykał gorycz porażki. Przeżywał też tragedie. Niejedną. Pierwsza poważna miała miejsce tylko 3 lata po otwarciu. W 1902 roku, w trakcie meczu reprezentacji Szkocji i Anglii runęła zachodnia trybuna. W wyniku wypadku śmierć poniosło 25 osób, a blisko 500 zostało rannych. Jak wykazało śledztwo, bezpośrednią przyczyną tego wydarzenia była wadliwa konstrukcja drewnianej trybuny, która dodatkowo była mocno przesiąknięta wodą.

 

Ibrox Park przed przebudową

Ibrox Park przed przebudową.

Inną – największą – tragedią jaka miała miejsce na Ibrox Park były wydarzenia z 2 stycznia 1971 roku. Rozgrywano tradycyjne, noworoczne derby Glasgow. „Rangersi” stracili bramkę w 90 minucie spotkania. Nieco sfrustrowani fani zareagowali natychmiastowym opuszczeniem swoich miejsc. Ruszyli w stronę bram wyjściowych. Wtedy stało się coś niebywałego: na sekundy przed końcowym gwizdkiem Colin Stein zdobył wyrównującą bramkę. Opuszczający stadion kibice nagle zaczęli zawracać i wzajemnie się taranować. Te dantejskie sceny miały miejsce na schodach numer 13. Barierki nie wytrzymał naporu tłumu i część kibiców runęła na ziemię. Inni dusili się ponieważ ciasnota jaka zapanowała, nie pozwalała normalnie oddychać. W wyniku paniki i wad konstrukcyjnych śmierć poniosło 66 osób. Wydarzenia z „Ibrox Disaster” (tak nazwano dzień tragedii) stały się przełomem, nie tylko dla szkockiej, ale i brytyjskiej piłki. Kwestie bezpieczeństwa na imprezach sportowych rząd postanowił uregulować prawnie. Sam stadion przebudowano na wzór Westfalenstadion z Dortmundu.

 


Tomek Sowa – ciągle jeszcze młody, 27 – letni „wynalazca” strony, na której jesteś. Mąż Aliny i ojciec Antosia, których zawsze stawia sobie na pierwszym miejscu. Fan sportu, historii, książek i filmu. Zatrudniony na etacie w jednym z bielskich przedsiębiorstw stara się połączyć pracę i pasje.

 

Podziel się: